Ванила крем-пита со богат фил

Ванила крем-пита со богат фил

Направете вкусна ванила крем-пита.

Состојки:

 • 500 гр. лиснато тесто
 • 1,5 л. млеко
 • 100 гр. густин
 • 100 гр. пудинг од ванила
 • 200 гр. шеќер
 • 1 лаиче ванила екстракт
 • 6 јајца
 • шеќер во прав за горе

Подготовка:

 1. Се развлекува тестото по должина и ширина во плех кој го имате.
 2. Се става хартија на плех, но од обратната страна и се става тестото.
 3. Се пече на 180 степени да порумени, а потоа се сече на два дела.
 4. Се става на шпорет литро млеко да врие со шеќер и ванила.
 5. Се матат посебно жолчките со остатокот млеко, густин и пудинг.
 6. Се трга млекото кога ќе зоврие и се става ова во смесата, па се меша и се враќа на оган повторно, да се соедини.
 7. Се матат белките и се додаваат постепено кога ќе се тргне од оган смесата.
 8. Се става кора на чинија, па фил, па кора и шеќер во прав горе.
 9. Се става шеќер во прав.
 10. Се лади убаво.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула