Тестенини со шунка, павлака и сос од печурки – Запечен деликатес

Тестенини со шунка, павлака и сос од печурки – Запечен деликатес

Денеска на менито – тестенини со павлака, сос од печурки и шунка.

Состојки:

 • 200 гр. тестенини
 • 1 јајце
 • 200 гр. кисела павлака
 • 2 лажици инстант кесе од печурки
 • 3 кисели краставички
 • 150 гр. шунка на коцки
 • 200 мл. млеко
 • малку сирење и кашкавал

Подготовка:

 1. Се варат тестенини по упатството во солена вода, па се цедат.
 2. Се мати јајце со сад, се става павлака, сечената шунка и краставички.
 3. Се става се во цедените тестенини.
 4. Се ставаат 2 лажици од инстант супата од печурки во млекото, и се става и тоа во тестенините.
 5. Се меша, се става малку масло на плех и се ставаат тестенините.
 6. Се става горе рендано сирење и кашкавал и се печат на загреана рерна на 220 степени околу 40 минути, се убаво да порумени.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула