Празни или полни, топли или ладни: Рецепт за најмеки и највкусни кифли

Празни или полни, топли или ладни: Рецепт за најмеки и највкусни кифли

Вкусен доручек или вечера со полнење по желба.

Состојки:

 • 200 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 1 јајце
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 450 гр брашно

Начин на подготовка:

 1. Од наведените состојки замесете глатко тесто и оставете да одмори 30 минути. Потоа развлечете со сукало круг помал од половина см дебелина, па поделете на 4 делови, а секој уште на 5 траголници.

   

 2. Секој триаголник малку затегнете го со раце и свиткајте во кифли. Редете во плех и покријте со фолија и крпа да одморат 20 минути.

   

 3. Премачкајте со жолчка во која сте додале лажица млеко. Печете на 200 степени околу 30 минути убаво да поруменат. Покријте да омекнат. Можете да ги полните со џем, сирење…

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула