Стар рецепт за бајадера – Класика која не излегува од мода

Стар рецепт за бајадера – Класика која не излегува од мода

Стар рецепт за бајадера кој не излегува од мода.

Состојки:

 • 500 гр. шеќер
 • 200 мл. вода
 • 200 гр. мелени бисквити
 • 150 гр. мелени ореви
 • 125 гр. маргарин
 • 3 штангли чоколадо
 • 3 штангли чоколадо и за глазура
 • малку маргарин или масло

Подготовка:

 1. Се ставаат да зовријат водата и шеќерот, се тргаат од оган откако ќе зовријат, да се ладат 5 минути.
 2. Се мешаат мелените бисквити и ореви, се ставаат во шеќерот со вода, се додава маргарин и се убаво се меша да се соедини.
 3. Се дели смесата на два дела, во еден се става истопено чоколадо(3 штангли), а другиот дел си оттанува како што е.
 4. Се рамни темниот дел на правоаголен плех, па горе светлиот фил и горе се става растопено чоколадо за глазура.
 5. Се лади.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки