Двобојни мафини

Двобојни мафини

Направете двобојни мафини.

Состојки:

 • 300 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 180 гр. шеќер во прав
 • 350 мл. млеко
 • 2 јајца
 • 150 гр. омекнат маргарин
 • 20 гр. какао

Подготовка:

 1. Се мешаат брашното и прашокот за пециво.
 2. Се додава шеќер.
 3. Се меша омекнатиот маргарин со јајца и млеко и се додава во сувите состојки.
 4. Се дели смесата на два дела, едниот останува како што е, во вториот се става какао.
 5. Се ставаат корпи во калапи за мафини и се става прво од светлата смеса, па од темната.
 6. Се печат мафините на 200 степени половина час.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки