Меки и сочни јогурт кифли: Неодоливо тесто, без квасец, спремно за миг

Меки и сочни јогурт кифли: Неодоливо тесто, без квасец, спремно за миг

Кога брзате направете го ова меко јогурт печиво. Нема квасец и нема чекање тестото да нарасне.

Состојки:

 • 100 мл млака вода
 • 180 гр јогурт
 • 650 гр глатко брашно тип 400
 • 100 мл млако млеко
 • 1 јајце
 • 1,5 лажица шеќер
 • 60 мл масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица путер на собна температура
 • 1 жолчка + 1 лажица млеко за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ н „Уради сама“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула