Гурмански омлет – Полн зелка и кромид

Гурмански омлет – Полн зелка и кромид

Направете вкусен омлет со зелка.

Состојки:

  • 1/2 зелка (мала)
  • 3 јајца
  • 1 кромид
  • 1 чешне лук
  • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка:

  1. Се сече ситно зелката, се сечат и кромидот и лукот.
  2. Се мешаат јајцата и се соеднинуваат со зелката.
  3. Се динста кромидот на масло, се става и лукот, се ставаат јајцата со зелка, и зачини.
  4. Се меша се убаво и се става капак.
  5. Се остава да се крчка, па се врти од другата страна, кога долната убаво ќе се запече.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте