Свечена стара торта: Три сочни кори со кремаст фил од ореви и жолчки

Свечена стара торта: Три сочни кори со кремаст фил од ореви и жолчки

Богата торта идеална за сите видови свечености.

Состојки за кора - сѐ по 3:

 • 4 белки
 • 4 лажици кристал шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 4 лажици мелени ореви
 • 4 лажици брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • 3 лажици масло

Состојки за прелив:

 • 150 гр чоколадо
 • 150 гр путер

Состојки за фил:

 • 12 жолчки
 • 8 лажици кристал шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 100 гр мелени ореви

Начин на подготовка:

 1. Разматете состојки и испечете три кори. Кога ќе се изладат прелијте со прелив од чокоалдо и путер. Оставете да се излади. Состојките за фил измиксајте ги и згответе ги на пареа. Сосединете со 200 гр путер и премачкајте ја секоја кора. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте