Ролни со компир и пченка

Ролни со компир и пченка

Вкусни ролни со компир и пченка.

Состојки:

 • 1 шолја готвена слатка пченка
 • 1 шолја готвен и изрендан компир
 • 2 зелени пиперки, ситно сечкани
 • 2 лажици сок од лимон
 • 2-3 лажици лебни трошки
 • сол
 • 2 лажици сечкан коријандер
 • 2 тортиљи

Начин на подготовка:

 1. Комбинирајте ги сите состојки освен тортиљи. Поделете ја смесата на два дела. Загрејте тава и на неа испечете тортиљи.

   

 2. Ставете на една чинија, намачкајте со фил на една страна и свиткајте. Ставете во фолија за ролните да стегнат.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте