Плазма колач за целото семејство: Сочен, вкусен, неодолив…

Плазма колач за целото семејство: Сочен, вкусен, неодолив…

Плазма колач за целото семејство: Сочен, вкусен, неодолив…

Состојки за кора:

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 50 мл масло
 • 3 лажици меко брашно
 • 2 лажици какао
 • 5 гр прашок за печиво
 • 150 мл млеко

Состојки за фил 1:

 • 80 гр шлаг
 • 200 мл млеко
 • 700 гр кисела павлака
 • 200 гр шеќер во прав
 • 400 гр мелени плазма бисквити

Состојки за фил 2:

 • 60 гр чоколаден шлаг
 • 100-150 мл млеко

Декорација:

 • рендано бело и црно чоколадо

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте