За помнење, концентрација и развој на мозокот – Намирници за умот

За помнење, концентрација и развој на мозокот – Намирници за умот

Сината боја на намир иците, значи многу здравје, добра концентрација и правилна работа на мозокот.
Како пример може да ги земеме боровинките. Тие помагаат подобро да помниме и освен тоа, да сме посконцентрирани.
Исто така, помагаат за добра работа и развиток на мозокот.
Јадете намирници со оваа боја, освен боровници на менито често нека ви бидат и црниот патлиџан, капините и многу други намирници.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки