Мека полнета пита: Идеален доручек или вечера

Мека полнета пита: Идеален доручек или вечера

Направете мека и крцкава полнета пита за доручек или вечера.

Состојки за тесто:

  • 250 мл топло млеко
  • 1 лажичка шеќер
  • 10 гр квасец
  • 1 јајце
  • 450-500 гр брашно

Состојки за фил:

  • 150 гр сирење
  • 1 жолчка
  • 1 лажица кисела павлака
  • 200 гр шунка на листови

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте