Мафини со ореви и парчиња јаболка

Мафини со ореви и парчиња јаболка

Направете мафини со парчиња од јаболка.

Состојки:

 • 1 јаболка
 • 40 гр. ореви
 • 2 јајца
 • 100 гр. шеќер
 • 100 мл. масло
 • 1 лимонова кора рендана
 • 1 прашок за пециво
 • 160 гр. брашно

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќерот во сад.
 2. Се додава масло со рендана кора од лимон и се меша.
 3. Се додава на крај брашното со прашок за пециво.
 4. Се меша да нема грутки.
 5. Се става во калапи за мафини, се сече лупено јаболко на коцки и се става врз смесата.
 6. Преку јаболките се ставаат мелени ореви.
 7. Се пече смесата 30 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте