Колку долго се варат компири да бидат совршено сварени?

Колку долго се варат компири да бидат совршено сварени?

Варениот компир е вкусен и здрав, едноставен за правење, а деликатес.
За да не биде жив, има правилно време колку се вари.
Секогаш компирите треба да се целосно покриени со вода, се варат со сол, а ако се цели и стари, со средна величина, компирите се варат околу 30 минути.
Ако се исечени, се варат дупло помалку 15 минути.
Исто така и младите компири се варат помалку, околу 15-20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте