Вкусна компир тава – Полна зеленчук и зачини

Вкусна компир тава – Полна зеленчук и зачини

Направете вкусни печени компири.

Состојки:

 • 2 лажички маслиново масло
 • пола лажиче рузмарин, оригано и коријандер
 • 1 лажиче црвен пипер во прав
 • 700 гр. компири
 • 2 моркови
 • пола лажиче сол
 • 2 прстофати бибер
 • 1 кромид

Подготовка:

 1. Се мешаат во еден сад зачините со сол и масло.
 2. Се лупи и чисти компирот, се сече на мали еднакви коцки.
 3. Се сече кромидот заедно со лупениот морков.
 4. Се става се заедно во сад и се меша.
 5. Се пече на 175 степени на загреана рерна, 50 минути.

[/directions

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки