Кекс колачиња со ореви и чоколадо – Готови за 10 минути

Кекс колачиња со ореви и чоколадо – Готови за 10 минути

Направете вкусни кекси колачиња.

Состојки:

 • 1 путер
 • 1 шолја бел шеќер
 • 1 шолја кафеав шеќер
 • 2 јајца
 • 2 лажички ванила екстракт
 • 3 шолји брашно
 • 1 лажица прашок за пециво
 • 2 лажици врела вода
 • 1 лажица цимет
 • 2 шолји кршено чоколадо
 • 1 шолја сечени ореви

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 180 степени.
 2. Се мешаат путер со двата вида шеќер, па се остава малку време да се поврзат.
 3. По неколку минути во смесата се става и ванила, јајца, брашно, чоколадо, ореви и цимет.
 4. Се меша цела смеса и се вадат со лажица од смесата, кругови на хартија.
 5. Се печат околу 10 минути, да добијат златна боја.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки