Топло печиво: Брзи лепињи со пченкарно брашно готови за 20 минути

Топло печиво: Брзи лепињи со пченкарно брашно готови за 20 минути

Доручек на кој нема да му одолеете.

Состојки:

 • 10 гр сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 150 мл топла вода
 • 150 мл топло млеко
 • 2 лажици масло
 • 3 лажици пченкарно брашно
 • 1 лажичка сол
 • 400 гр брашно
 • 1 јајце за премачкување
 • 1 лажица јогурт за премачкување
 • пченкарна палента за посипување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте