Во ресторан ова јадење скапо би го платиле: Ручек за 20 минути

Во ресторан ова јадење скапо би го платиле: Ручек за 20 минути

Со рецептот за кремаст ручек ви ја донесуваме и легендата како настанале тортељините.

Состојки:

 • 500 гр тортељини
 • 250 мл павлака за готвење
 • 60 гр димен кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 70 гр сланина
 • 120 гр спанаќ во брикети
 • 2 чешниња лук
 • 2 л вода
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе тортељини во врела вода, 10 минути. Во тава ставете сланина, пропржете. Извадете од тава. Додајте кромид и брикети спанаќ. 
 2. Динстајте 10 минути. Додајте павлака за готвење, лук. Посолете и побиберете. Додајте кашкавал. Соединете ги состојките. Додајте зготвени тортељини во смесата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте