Стар рецепт за неодолива торта со едно јајце (Видео)

Стар рецепт за неодолива торта со едно јајце (Видео)

Торта која лесно се прави од евтини состојки. Фантастичен вкус!

Состојки за кора:

 • 1 јајце
 • 1 шолја шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 шолја млеко
 • 8 лажици масло
 • 6 лажици џем од сливи
 • 2 шолји брашно
 • 1 лажичка сода бикарбона

Состојки за фил:

 • 1,1 л млеко
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 120 гр пудинг од ванила
 • 1 полна лажица брашно
 • 250 гр путер или маргарин
 • 50-70 гр печени ореви или лешници
 • малку ореви или лешници за посипување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте