Деликатесна салата со смокви, спанаќ и козјо сирење

Деликатесна салата со смокви, спанаќ и козјо сирење

Направете вкусна и посебна салата со смокви и спанаќ.

Состојки:

 • 400 гр. смокви
 • 60 гр. беби спанаќ
 • 120 гр. козјо сирење
 • 8 листови босилек
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица балсамико
 • 2 лажици мед
 • сол, бибер и пармезан

Подготовка:

 1. Се сечат на четвртинки смоквите и се ставаат со беби спанаќот во сад и босилек.
 2. Се рони сирењето.
 3. Се прави прелив со маслиново масло, зачините, балсамико и мед.
 4. Се става врз салатата и се меша.
 5. Се ренда пармезан и се служи.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед