Вкусен ручек од ориз и телешко месо

Вкусен ручек од ориз и телешко месо

Одличен рецепт за рижото со телешко месо.

Состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 250 гр ориз
 • 2 главици кромид
 • 2 моркови
 • 2 чешниња лук
 • 2 домати
 • 2 пиперки
 • модар патлиџан
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер
 • малку целер или магдонос

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот измијте го и ситно исечкајте го. Телешкото исечкајте го на коцки и динстајте на загреано масло со сечкан зеленчук и зачини.

   

 2. Оризот измијте го и додајте го во динстаното месо и зеленчук. Ставете малку вода и ставете да се готви на тивок оган, без мешање, само протресете го садот од време на време.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте