Ги чуваат кожата, косата и ноктите, но и срцето – Јадете ги секој ден

Ги чуваат кожата, косата и ноктите, но и срцето – Јадете ги секој ден

Индиските ореви се незаобиколив дел на здравата исхрана, а полни се хранливи материи, цинк и калиум, калциум и бакар, фосфор и витамин Б6.
Добри се за здрава и негувана кожа, за здрава коса и нокти.
Имаат бакар кој е задолжен за производството на меланин, кој овозможува погментација на кожата.
Полни се протеини и со тоа не заситуваат, а се диетални.Една рака индиски ореви има 5 грама протеини.
Се сметаат за идеални по вежбање.
Го намалуваат и ризикот од срцеви болести.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед