Гурмански плескавици – Полни сланина и кашкавал

Гурмански плескавици – Полни сланина и кашкавал

Направете вкусни гурмански плескавици за ручек.

Состојки:

 • 800 гр. мелено месо
 • 1 лажица вегета
 • 1 лажиче сол
 • пола лажиче лук во прав
 • 1 лажица кромид во прав
 • 1 лажиче бибер
 • 1 лажица магдонос
 • 100 мл. вода
 • 2 лажици масло
 • 100 гр. сланина
 • 100 гр. кашкавал

Подготовка:

 1. Се ставаат сите зачини на меленото месо и се меша.
 2. Се додаваат вода и масло, па пак се меша.
 3. Се сече ситно сланината и се додава.
 4. Се сече и кашкавалот и се додава со магдоносот.
 5. Се остава смесата половина час во ладилник.
 6. Се прават потоа од смесата топки, се сплескуваат малку и се печат во рерна на 200 степени или пак се пржат на масло, по избор.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед