Супа од 10 чешни лук

Супа од 10 чешни лук

Направете супа од 10 чешни лук.

Состојки:

  • 10 чешни лук
  • парче ѓумбир (3 см)
  • 1 домат
  • 1 морков
  • 2 лажици пченкарно брашно
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се толчи лукот и се динста на лажица масло во шерпа, со ѓумбир ситно сечен.
  2. Се додаваат сечен морков и домат и се динста уште 2-3 минути.
  3. Се додава вода. Се чека да проврие и се додаваат зачините. Се става капак и се крчка 5 минути.
  4. Се матат брашно и вода и се ставаат во супата, се крчка уште 3 минути и спремна е за служење.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула