Американска салата полна витамини – Популарна во ланецот ресторани KFC

Американска салата полна витамини – Популарна во ланецот ресторани KFC

Американска салата со зелка, морков, дресинг и зачини.
Популарна е во ланците ресторани како КФЦ и лесно се прави.

Состојки:

 • 1/4 свежа зелка
 • 2 моркови поголеми
 • неколку перца млад лук
 • 2 кисели краставички
 • 90 гр. мајонез
 • 150 мл. густ јогурт
 • 1 лажица лимонов сок
 • 5 гр. сол
 • бибер по вкус

Подготовка:

 1. Се мешаат мајонезот со јогуртот и зачините по вкус, сол, бибер и зачини кои може сами да си ги додадете по ваша желба.
 2. Се рендаат излупените моркови, во сад, се ставаат и сечените кисели краставички.
 3. Се ренда и зелката, се сечат перцата млад лук и се соединува се со мешање.
 4. Се става лимонов сок, сол и бибер и се меша.
 5. Се става дресингот горе.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки