Солени кекс колачиња со чедар

Солени кекс колачиња со чедар

Направете вкусни кекси колачиња со чедар.

Состојки:

 • 150 гр. чедар
 • 220 гр. брашно
 • 100 гр. кравји маргарин
 • 130 гр. кисело млеко
 • 1 лажиче сода
 • сол по желба

Подготовка:

 1. Се ренда чедарот и се меша со маргаринот кој бил на собна температура.
 2. Се става брашно во сад и малку сол.
 3. Се меша се заедно, па се додава кисело млеко со сода.
 4. Се меси тесто.
 5. Направете кекси колачиња и ставете ги на плех со хартија.
 6. Ставете горе сусам, ким, семки од сончоглед и сол по желба.
 7. Печете ги на загреана рерна на 180 степени 15-18 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко