Вечера за сечиј вкус: Пита со праз за 30 минути

Вечера за сечиј вкус: Пита со праз за 30 минути

Ако немате идеја што да подготвите за вечера, еве одличен предлог. Брза пита со праз.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 мл масло
 • 100 мл кисело млеко
 • 4 лажици бело брашно
 • 4 лажици пченкарно брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • сол
 • сув зачин
 • бибер
 • кари
 • оригано
 • 100 гр кашкавал
 • 200 гр праз
 • сусам по желба

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги, па додајте масло, кисело млеко, зачини, два вида брашно и прашок за печиво. Цело време матете. Празот исечкајте го, а кашкавалот изрендајте го. Потоа во смесата додајте кашкавал, измешајте, па праз и повторно измешајте. Излејте во плех обложен со хартија. Посипете со сусам и печете во рерна на 200 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте