Излупете овошје и зеленчук без мака – Лушпата сама паѓа

Излупете овошје и зеленчук без мака – Лушпата сама паѓа

Ако сакате лесно да излупите некое овошје како праска, или пак зеленчук како компир, има мал лесен трик.
Ставете ги во вода која е врела неколку минути, па извадете ги и веднаш ставете ги во сад со ладна вода.
По 15 секунди извадете ја кората, која буквално сама ќе падне.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко