Компирот нема да потемни – Олеснување за секоја домаќинка да не фрла храна

Компирот нема да потемни – Олеснување за секоја домаќинка да не фрла храна

Ако сакате компирите да не ви потемнат додека ги спремате, или ако ви останале неколку па сакате да ги искористите за ден или два, има мал трик.
Ставете ги веднаш во вода, да бидат целосно покриени и ставете сол.
Така нема да потемнат додека подготвувате ручек, или ако сакате да ги искористите следниот ден.
Важно е целосно да се покриени со вода и да се чуваат во ладилник.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко