Кокос колач кој се топи во уста – ќе го обожавате!

Кокос колач кој се топи во уста – ќе го обожавате!

Сочен и вкусен кокос колач…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр брашно
 • 80 гр кокос
 • 80 мл масло
 • прашок за печиво
 • ванилин шеќер
 • 200 гр еурокрем
 • 2-3 лажици џем

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги со шеќер, додајте брашно и прашок за печиво. Потоа масло, кокос и сѐ добро изедначете. Ставете во намастен плех и печете на 200 степени 50 минути. Изладениот колач пресечете го на половина па премачкајте го со крем.

   

 2. Од горе премачкајте со малку џем и посипете со какао. Уште малку изладете и сечете на коцки.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: