Киндер колач – Коцки за мали и големи

Киндер колач – Коцки за мали и големи

Направете вкусни киндер колачи кои ќе ви станат новиот омилен рецепт.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 5 лажици брашно
 • 1 лажица ванилин шеќер
 • 2 лажици какао
 • 1 прстофат прашок за пециво
 • 5 лажици шеќер
 • 250 мл. слатка павлака
 • 1 шлагфикс
 • 2 лажици мед
 • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се матат белките во снег.
 2. Се матат жолчките со шеќер, се додава брашно, какао и прашок за пециво, се мати да се добие убава и лесна смеса.
 3. Се додаваат 3 лажици од белките, се меша, па се додава и остатокот белки во смесата со жолчките.
 4. Се става на хартија за печење на голем плех и се рамни, па се пече на 180 степени 10 минути.
 5. Се лади, па се сече на пола.
 6. Се мати павлаката со шлагфикс да се направи шлаг, се додава ванилин шеќер и мед(кој треба да биде течен).
 7. Се премачкува едната половина од бисквитот, па се става другата половина од бисквитот горе.
 8. Се остава во ладилник 2-3 часа.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко