Три решенија за рацете кои ви мирисаат на храна – Мирисот исчезнува за 15 секунди

Три решенија за рацете кои ви мирисаат на храна – Мирисот исчезнува за 15 секунди

Ако сечевте кромид, лук, чистевте риба, или пак сечевте друг вид зеленчук освен кромид и лук, како кељ, кој има силна арома, роблемот кој потоа настанува е мирисот на рацете.
Можете да се спасите од него со помош на лимонов сок со кој ќе ги триете рацете, или едноставно лимон пресечен на пола со кој ќе ги триете дланките.
Искористете и сода која неутрализира мириси, па тријте ги рацете со неа.
Трет начин е да ги триете од нож или лажица, секако внимателно да не се исечето, зошто тие го неутрализираат мирисот.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта