Пита во калап за куглоф – Без месење и спремна за брзо време

Пита во калап за куглоф – Без месење и спремна за брзо време

Направете пита во калап за куглоф.

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита
 • 350 гр. сирење
 • 100 мл. масло
 • 5 јајца
 • 200 мл. кисела вода
 • 10 гр. прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се сечат корите на ленти и се делат, се ставаат во длабок сад едно по една.
 2. Се матат јајца со масло, прашок за пециво, ронето исрење и кисела вода, со жица додека се соединат.
 3. Се става смесата врз корите, па полека се меша со лажица да се натопат сите траки од корите.
 4. Се премачкува калап за куглоф со маргарин и се става смесата со корите внатре.
 5. Се пече на загреана рерна на 180 степени додека не стане златна питата.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта