Пилешко во млеко какво што не сте пробале досега

Пилешко во млеко какво што не сте пробале досега

Со само неколку состојки и малку труд направете го најмекото и најсочно бело месо досега.

Состојки:

 • 500 гр бело месо
 • 2 лажици брашно
 • сол
 • сув зачин
 • оригано
 • кари
 • лук во прав
 • 25 гр путер
 • 3 лажици масло
 • 300 мл млеко
 • 150 гр маринирани шампињони

Начин на подготовка:

 1. Секое парче пилешко исечкајте го по должина, па преполовете. Малку исчукајте и посолете. Потоа месото добро извалкајте го во брашно. Масло и путер ставете во тенџере и загрејте, па додајте месо и пропржете од двете страни. Кгоа месото ќе се запржи додајте млеко и крчкајте 10 минути. Потоа додајте сечкани маринирани печурки и зачини. Крчкајте уште 2-3 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо