Ручек со едноставни намирници: Макарони запечени во рерна со пилешко и сирење

Ручек со едноставни намирници: Макарони запечени во рерна со пилешко и сирење

Евтин ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • 200 гр пилешко филе
 • 2 јајца
 • 500 мл јогурт
 • 50 мл масло
 • 200 гр сирење
 • 200 мл вода
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • 1 лажичка босилек
 • 100 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Месото ситно исечкајте го. Намастете огноотпорна чинија, па ставете ги макароните и преку ставете бело месо.

   

 2. Јајцата разматете ги, па додајте јогурт, масло и сирење. Измешајте, па додајте сол, бибер, сув зачин и босилек, како и вода. Соединете и прелијте преку макароните и месото.

   

 3. Увабо измешајте и прекријте со фолија.Печете на 200 степени околу 30-35 минути. Потоа извадете ја фолијата, додајте рендан кашкавал и вратете во рерна на уште 10 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“: