Компир од рерна: За ова јадење сите ќе ви бараат рецепт

Компир од рерна: За ова јадење сите ќе ви бараат рецепт

Богато и вкусно јадење кое ќе ве воодушеви!

Состојки:

 • 800 гр компири
 • 200 гр спанаќ
 • 2-3 чешниња лук
 • 100 гр кромид
 • 1 коцка за супа од зеленчук
 • 200 мл вода
 • 2 лажици брашно
 • 1/2 лажичка мелена пипер
 • 1 лажица доматна паста или пире
 • 40 гр кајмак
 • 40 гр кравјо солено сирење
 • 140 мл млеко
 • 1 лажица брашно
 • малку сув зачин
 • 110 гр рендано моцарела сирење

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бригита“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо