Палачинки без млеко и јајца – посни

Палачинки без млеко и јајца – посни

Посни, а вкусни – рецепт за неодоливи палачинки.

Состојки:

  • 8 лажици масло
  • 1 л топла вода
  • 1,5 лажичка сода бикарбона
  • 1,5 лажичка прашок за печиво
  • 1,5 лажици шеќер
  • 500 гр шеќер
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Водата и маслото додајте ги во претходно измешаните суви состојки. Разматената смеса печете ја во тава (по можност тефлонска) која секој пат со нова доза тесто треба да се намасти со многу малку масло.
  2. Ако палачинките испаднат крути после печењето, ви предлагаме да ги оставите поклопени на 15 минути како би омекнале, а потоа намачкајте ги со џем, мед или посен крем од лешници.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед