Бел сос со павлака и лук – Универзален рецепт за сите деликатеси

Бел сос со павлака и лук – Универзален рецепт за сите деликатеси

Направете вкусен бел сос со павлака.

Состојки:

 • 50 гр. маргарин
 • 200 мл. павлака за готвење
 • 300 мл. млеко
 • 3 лажици брашно
 • сол, бибер и вегета
 • 1/2 лажички лук во прав

Подготовка:

 1. Се загрева маргарин, се при брашното.
 2. Се меша постојано смесата.
 3. Се додава млеко со павлака за готвење.
 4. Се крчка со мешање на тивок оган смесата.
 5. Се трга кога ќе ја добие потребната густина, се ставаат зачини и лук во прав.
 6. Се меша и се служи.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта