Раскошна салата од тестенини со зачински билки

Раскошна салата од тестенини со зачински билки

Вкусна оброк салата од тестенини…

Состојки:

 • 400 гр тестенини
 • 100 гр рукола
 • 4 домати
 • 1/2 главица кромид
 • 12 маслинки без коски
 • 2 лажици исечкани свежи зачински билки: оригано, магдонос, босилек)

Состојки за прелив:

 • 6 лажици маслиново масло
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе тестенини. Подгответе прелив така што во сад ќе разматите маслиново масло, сок од лимон, лук, сол и бибер. 
 2. Оставете на страна. Исечкајте зеленчук, измешајте со тестенини и додајте прелив. Посипете со маслинки и исечкани билки.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте