Глазурата ќе биде рамномерна – Трик со ножот кој спасува нерви

Глазурата ќе биде рамномерна – Трик со ножот кој спасува нерви

Сите сакаме десертите со глазура да бидат совршено рамни, но секој кој го правел тоа, знае колку постапката е тешка.
Имено, секогаш ножот со кој ќе ја премачкувате и рамните глазурата, пред да го употребите намокрете го малку во топла вода.
Потоа, фрелете се на рамнење и украсување.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко