Ручек кој постојано ќе го правите: Шницли од мелено месо со прелив од сирење и јајца запечени во рерна

Ручек кој постојано ќе го правите: Шницли од мелено месо со прелив од сирење и јајца запечени во рерна

Одличен ручек кој ќе го засакате на прв залак.

Состојки за шницли:

 • 350 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 1 јајце
 • 1/2 лажичка гранули лук
 • бибер
 • сол
 • слатка пипер
 • лута пипер
 • 3 лажици презла
 • малку маслиново масло

Состојки за прелив:

 • 150 гр тврдо сирење
 • 100 гр кашкавал
 • 2 лажици кисела павлака
 • 100 мл јогурт
 • 2 варени јајца
 • сол
 • бибер
 • босилек
 • оригано
 • листови магдонос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте