Ровки кекси колачиња – Полни чоколадо и кикирики путер

Ровки кекси колачиња – Полни чоколадо и кикирики путер

Направете вкусни кекси колачи со путер од кикирики. Многу се ровки и се ронат во уста.

Состојки:

 • 260 гр. кикирики путер
 • 1 јајце
 • 60 гр. шеќер во прав
 • 1 лажиче сода
 • 1 лажиче ванила екстракт
 • 100 гр. сечено чоколадо

Подготовка:

 1. Се меша се заедно во сад, освен чоколадото.
 2. Смесата е измешана за 30 секунди.
 3. Се меша потоа и сеченото чоколадо.
 4. Се прават мали топчиња, се ставаат на плех со хартија.
 5. Се сплескуваат малку да се добие тркалезно колаче.
 6. Се печат на 180 степени 8 до 10 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки