Брзи и меки уштипци – Солени или слатки бирате вие!

Брзи и меки уштипци – Солени или слатки бирате вие!

Направете рецепт од кој излегуваат два вида уштипци, солени и слатки.

Состојки:

 • 300 гр. брашно
 • 2 јајца
 • 275 мл. јогурт
 • 6 гр. прашок за пециво
 • 1 кора од лимон
 • 75 гр. сирење ронето ако изборот ви е солени
 • ванила ако изборот ви е благи

Подготовка:

 1. Се сее брашно и се става прашок за пециво.
 2. Се додава јогурт и две јајца.
 3. Се соединува со мешање, па може да се подели на два дела, во едниот се става една ванила и рендана кора од лимон, во другиот сирење ронето, или пак сами одлучете, во
 4. Целата смеса ставете или сирење или ванила со лимон и со тоа ќе добиете солени или благи уштипци.
 5. Се вади од смесата со лажица и се пржи на тава со масло.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки