Две техники – Вака јајцата никогаш нема да пукнат при варење

Две техники – Вака јајцата никогаш нема да пукнат при варење

Варењето јајца е техника за која има многу правила.
За да не пукне ниедно јајце, ставете малку сол во водата која врие.
Исто така, важно правило е дека јајцата никогаш не се фрлаат во водата, туку се ставаат полека со лажица.
Така ќе спречите да пукнат при варењето.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки