Супа – Причини поради кои задолжително треба да се јаде во зима

Супа – Причини поради кои задолжително треба да се јаде во зима

Супата има посебно место на трпезата, треба да ни биде ако не секојдневие, тогаш често на менито, и тоа особено во зима.
Во времето на болести и респираторни инфекции, се прпеорачува пилешка супа, како и супа со кромид, морков и магдонос.
Со супата, телото добива потребна количина течност и спречува дехидратација.
Не штити, грее и прави сити.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории