Класичен рецепт со кој нема грешка: Тесто за еклери од старите нотеси

Класичен рецепт со кој нема грешка: Тесто за еклери од старите нотеси

Направете класичен и стар рецепт за тесто за еклери.

Состојки:

  • 1 шолја брашно(тип 500)
  • 3 јајца
  • 1/2 шолји кравји маргарин

Подготовка:

  1. Се става во шерпа на оган шолја вода. Штом ќе зоврие се става маргаринот кој бил на собна температура.
  2. Се меша за да се стопи се убаво и постепено се додава брашното со мешање.
  3. Се добива густа смеса која се трга од оган.
  4. Се лади, па се ставаат постепено јајцата со мешање.
  5. Се прават форми со шприц или лажица на плех со хартија.
  6. Се печат додека не бидат златни, на 180 степени.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории