Пенаст колач со џем и ореви: Стар рецепт без конкуренција

Пенаст колач со џем и ореви: Стар рецепт без конкуренција

Мек и сочен колач…

Состојки:

 • 8 белки
 • прстофат сол
 • 10 лажици кристал шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 8 жолчки
 • 13 лажици млеко
 • 13 лажици масло
 • 13 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 4 лажици џем од кајсии за фил
 • 3-4 лажици мелени ореви за фил

Начин на подготовка:

 1. Состојките за бисквит измиксајте ги, потоа една половина од смесата ставете во сад за печење. Запечете во рерна околу 10 минути па премачкајте со фил. Потоа додајте ја другата половина од смесата и печете на 180 степени околу 20 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте