Колач од две јаболка во бел сос

Колач од две јаболка во бел сос

Колач кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 250 мл кисело млеко
 • 100 гр кафеав шеќер
 • 80 мл масло
 • 200 гр брашно
 • 80 гр шеќер
 • 50 гр лешници
 • 2 јаболка
 • 30 гр путер
 • 1 јајце
 • 10 гр прашок за печиво
 • екстракт од ванила
 • мед за прелив
 • грчки јогурт за прелив

Начин на подготовка:

 1. Измешајте кафеав шеќер, масло, јајца, брашно, кисело млеко, лешник, екстракт од ванила и додајте на коцки сечкани јаболка. Додајте прашок за печиво. Излејте во намастен плех. Во мал сад измешајте шеќер,цимет и растопен путер. Посипете преку смесата.

   

 2. Печете на 160 степени 40-45 минути. На готовиот, сервиран колач посипете прелив од грчки јогурт и мед.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте