Француска салата

Француска салата

Направете вкусна француска салата…

Состојки:

 • 350 гр кисели краставички
 • 250 гр смрзнат грашок
 • 350 гр компири
 • 3 јајца
 • 1 јаболко
 • 200 гр мајонез
 • 1 кисела павлака Пекабела
 • 1 чаша јогурт
 • 1 лажичка сенф
 • сол
 • бибер
 • 200 гр морков

Начин на подготовка:

 1. Одвоено згответе смрзнат зеленчук, компир, морков и јајца. Сите состојки исечкајте ги и измешајте ги.

   

 2. На крај додајте мајонез, јогурт, павлака, сенф. По потреба посолете и побиберете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте