Колач со портокали – Неописливо мек и сочен, подобар од ресана

Колач со портокали – Неописливо мек и сочен, подобар од ресана

Направете мек, ароматичен и вкусен колач со портокали.

Состојки:

 • 250 гр. брашно
 • 350 гр. шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1/2 лаички сода
 • 1/2 лажички прашок за пециво
 • 300 мл. маслиново масло
 • 300 мл. млеко
 • 3 јајца
 • 1 лажица рендана кора од портокал
 • 60 мл. сок од портокал
 • 50 мл. ликер од портокали

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 180 степени.
 2. Се намастува калап за торта(22 или 20 сантими) или му се става хартија.
 3. Се мешаат брашното со шеќер и сол, прашок за пециво и сода.
 4. Се ставаат во друг сад јајцата, се матат со маслиново масло, млеко, ликер и сок од портокал и кората од портокал.
 5. Се мати се да се соеднини смесата.
 6. Се мешаат двете смеси потоа и се ставаат во калапот.
 7. Се пече околу еден час, додека добие убава златна боја колачот.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата Примавера

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

За повеќе рецепти за салати кликни тука